Çelik Kompozit – Dayanıklı Yapı | 0850 221 48 54

Çelik Kompozit 

Çelik Kompozit Nedir ?

Çelik kompozit alaşımlardan meydana gelen bir bileşim çeşididir. En az bir metalik bileşen ve en az iki element içeren alaşımlarda birbirlerine benzer özellikler görülmektedir. Genellikle demir elementinden meydana getirilen çelik kompozit malzeme alternatifleri endüstriyel alanlarda kullanılarak hayatımızı kolaylaştıran malzemeler arasında yer almaktadır. 

Demir alaşımlı kompozit malzeme çeşidi olarak tanımlanan çelik kompozit üstün özellikleri sayesinde beton dolgulu metal döşemelerde kullanılır. 

 • Yüksek oranda çekme mukavemeti 
 • Betonun basınç mukavemeti 
 • Kapsayıcı yapının yük taşıma özelliklerini taşımaktadır. 

Birçok yapıda ve sistemde kullanılan çelik kompozit malzeme ya da parçalar inşaat, mühendislik ve endüstriyel alanlarda en çok tercih edilen kompozit malzeme çeşitleridir. İç ve dış düzlemler üzerinde birbirinden farklı mekanik ya da kimyasal özelliklere sahip olan üstün nitelikli kaplama ürününü meydana getirmektedir. 

Celik Kompozit
Çelik Kompozit

Çelik Kompozit Malzemeler Neden Tercih Edilir ?

Yapı malzemesi olarak tercih edilen çelik kompozit parçalar çok yönlü şekilde kullanılması ve dayanıklı olması sayesinde uzun ömürlü olarak kullanılabilecek maddelerin birleşimidir. 

Benzersiz kaliteye ve üstün özelliklere sahip olan çelik kompozit malzemeler genellikle köprüler, binalar ya da yüksek yapıların inşa aşamasında kullanılmaktadır. 

Çelik kompozit malzemeler eklenen kesme bağlantı elemanları ile kullanılarak betonarme döşeme üzerine dökülen çelik ve kirişlerden meydana gelmektedir. 

Çelik Kompozit Kullanmanın Avantajları Nelerdir ? 

Çelik kompozit profil ve malzemeler kaliteli ve dayanıklı malzemeler olduğu için kullanım avantajı sağlayan  ürünlerin arasında yer almaktadır. 

 • Çelik kompozit malzemeler içerisinde beton ve çelik en etkin şekilde kullanılmaktadır. 
 • Yangına ve korozyona karşı oldukça dayanıklı özelliklere sahiptir.
 • Çelik kompozit yapılar içeriğinde bulunan bileşikler sayesinde hızlı ve kalıcı özelliklere sahiptir. 
 • Çelik kompozit kullanılırken herhangi bir kolona ihtiyaç duyulmadan geniş alanları kaplayarak avantajlı bir hale gelir.
 • Daha yüksek rijit özellik avantajı sağlamaktadır.
 • Bakım ve temizlik açısından oldukça pratiktir. 
Celik Kompozit 2
Fiberko

Çelik Kompozit Malzemeler Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır ?

Çelik kompozit malzemeler gelişen ve ilerleyen teknoloji dünyasına ayak uyduran kompozit malzemeler arasında yer almaktadır. Geniş kitlelere ve her sektöre hitap ederek profesyonel ve başarılı çalışmalara imza atmaktadır.

 • Mimari 

Cepheler, kubbeler ya da çatılarda kullanılan çelik kompozit malzemeler daha verimli v e daha dayanıklı üstün özelliklere sahiptir. 

 • Köprü

Köprü yapılarında kullanılan tabliye ve muhafazalarda kullanılan dayanıklılık ve ağırlık bakımından ön plandadır.

 • İnşaat mühendisliği 

Direklerde, kulelerde, borularda, tanklarda, erişim kapakları ve su tanklarında ya da modüler yapılarda kullanılır. 

 • Konut 

Sıhhi tesisat, demirbaşlar, bağlantı parçaları ve prefabrik inşaatlarda kullanıma oldukça uygundur. 

 • Yenileme 

Kiriş, kolon, döşeme, baca ya da soğutma kulesi gibi yapıların daha güçlü hale getirilmesinde kullanılmaktadır. 

Neden Fiberko Firmamız İle Çalışmalısınız ?

Çelik kompozit ya da kompozit örnekleri alanında hizmet veren firmamız daha üretken bir şekilde hizmet vermektedir. Müşterilerimizin istek ve düşüncelerini ön planda tutarak hizmet sunan Fiberko firmamız kaliteli ve başarılı projelere adını yazmaktadır. 

Çelik kompozit ve kompozit malzeme alternatiflerini dilediğiniz alana teslim ederek en kısa süre içerisinde güvenilir bir hizmet sunuyoruz. Kompozit ve diğer ürünler hakkında detaylı bilgi almak için Fiberko internet sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir