CTP Ses Duvarı  | 0850 221 48 54

CTP Ses Duvarı

CTP ses duvarı, ses hızını geçebilen uçakların uçmasıyla birlikte meydana gelen bir kavramdır. Uçaklar ses hızına eşit bir şekilde uçmaya başlayınca ses titreşimlerinden kaynaklanan bir engelle karşı karşıya kalır. Bu durum ses duvarı olarak adlandırılır. 

CTP Ses Duvari 1
CTP Ses Duvarı

CTP ses duvarı kompozit malzemeden yapılan ses duvarını aşan bir uçak, yani saatteki hızı 1200 kilometreyi geçen uçağın motoru ses titreşimlerinden daha geride kalmaya başlar.

Yani ses dalgaları uçağın arkasından gelir. Bu nedenle CTP ses duvarı modellerini aşan uçaklar, görüldükten bir iki saniye sonra seslerini ancak duyurur.

CTP Ses Duvari 2
Fiberko

Ayrıca uçak motorunun sesi CTP ses duvarı ile birlikte hareket edeceğinden dolayı ses dalgaları üst üste binerek titreşimin etkisini ikiye katlar.

Bunun sonucunda havada bir ses basıncı meydana gelir. Meydana gelen bu basınç kendinden hafif olan nesneleri geriye iter. Uçaklar ve özellikle jetler kompozitten yapılan CTP ses duvarı geçebildiği için bu duvarı deler.

CTP Ses Duvari 3
CTP Ses Duvarı

Bunun sonucundan kulakları sağır edecek kadar büyük bir ses ortaya çıkar. Sonic boom denilen bu ses büyük bir patlama etkisi yaratır. Bu patlamanın etkisi dediğimiz gibi ses duvarının yarılmasından kaynaklanmaktadır.

Ses bir saniye içerisinde 1200 metre hızla hareket eder. Bir nesne eğer  bu hızı aşabilirse ses duvarını aşmış anlamına gelmektir. Sesin havada yayılma hızı hava sıcaklığına göre farklılık da gösterebilir. Mesela yeryüzüne yakın bir mesafede 1500 metre hıza ulaşan bir uçak bu hızı geçebilirken atmosferde hava soğuk olduğu için 1000 metrenin geçilmesi yeterlidir.

Neden Fiberko Firmamızı Tercih Etmelisiniz?

Fiberko firmamız yılların kazandırdığı tecrübe ve deneyimleri cam elyaf takviyeli plastik kompozit ürün seçeneklerini üreterek adını geniş kitlelere duyurmaktadır. 

Son zamanların en trend kompozit ürün çeşitlerini başarılı bir şekilde üreten ve geniş kitlelere ulaştıran Fiberko firmamız eşsiz hizmet kalitesini sunmaktadır. 

CTP Ses Duvari 4
Fiberko

Uzman ekipleri ve çalışma prensipleri ile 10 yılı aşkın süredir cam elyaf takviyeli plastik kompozit üretimi ve projeleri alanında kaliteli ve başarılı çalışmalara imza atmakta olan Fiberko firmamız üstün hizmet sunmaktadır. 
CTP ses duvarı ya da diğer kompozit ürünler ile ilgili sipariş vermek için Fiberko firmamızın uzman ekipleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir