Kompozit Ürün Çeşitleri – Farklı Ürünler | 0850 221 48 54

Kompozit Ürün Çeşitleri 

Kompozit Ürün Çeşitleri Nelerdir ?

Kompozit ürün çeşitleri; metal ve seramik ya da plastik malzemelerden meydana gelen ürünlerdir. En az iki ya da daha fazla malzemenin belirlenen özelliklerini tek bir malzemede toplayarak üretilir.  

Yeni mekanik özelliklere sahip farklı bir malzeme üretmek için farklı işlem prosesleri ile birleştirilen yeni üstün özelliklere sahip olan kompozit malzemelerdir.

Kompozit Urun Cesitleri 1
Kompozit Ürün Çeşitleri 

Kompozit Ürün Çeşitleri 

Kompozit ürün çeşitleri üç farklı başlık altında incelenebilir. 

  • Seramik matris kompozit malzemeler 

Seramik malzemeler yüksek sıcaklığa dayanıklı alanlarda kullanılırlar. Buna ek olarak hafif olmaları, bu malzeme türünü önemli kılmaktadır. Bu bağlamda seramik matrisli kompozit malzemeler yüksek sıcaklıkta çalışılacak olan alanlarda oldukça tercih edilmektedir. 

Seramik malzemeler sert ve kırılgan yapıya sahip ürünlerdir. Kopma uzamaları, toklukları ve termal şoklara karşı dayanımları düşüktür. 

  • Metal matris kompozit malzemeler 

Birden fazla malzemenin bileşimi ile elde edilen malzeme çeşitleridir. Metal matris kompozit malzemeler bileşimindeki malzemelerden en az birisi metalik bir malzeme olmalıdır. Kompozit malzemeler içerisinde takviye fazı metal matris içinde sürekli ya da kısa fiber, partikül ya da whiskers şeklindedir. 

Kompozit Urun Cesitleri 2
Fiberko

Metal matrisli kompozitler oluşturulurken metal matrisin nitelikleri oldukça önemli etkenler arasında yer almaktadır. Malzemenin cinsi, boyutu, yüzey özellikleri, kimyasal yapısı, dağılım oranı gibi özellikler etkilidir. 

  • Polimer matris kompozit malzemeler 

Sanayide sektöründe özen ile kullanılırlar. Özellikle en çok  otomotiv sektöründe önemli yere sahip olan polimer matris kompozitlerin üretimlerinin altında yatan amaç yüksek derecede sağlamlık, oldukça hafiflik ve ucuz maliyettir. 

Polimer matrisli kompozitler mekanik dayanım, hafiflik, insan dokularına uyum sağlama, optik elyaf ve piezoelektrik gibi özelliklerinden dolayı tercih edilirler. Genel olarak çalışma sıcaklıkları düşüktür. Termal genleşme katsayıları oldukça yüksektir ve elastik özellikleri belirli yönlerde düşüktür.

Neden Fiberko Firmamızı Tercih Etmelisiniz ? 

Fiberko firmamız kompozit ürün çeşitleri alanında başarılı hizmet sunmaktadır. Yaptığı kaliteli çalışmalar ile adını geniş kitlelere duyuran Fiberko firmamızın kompozit ürün çeşitleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir